• 10 Nisan, 2024

Kahve İçen Uzun Yaşıyor

Kahvenin tüm sebeplere bağlı ölümleri azalttığı bildirildi.

JAMA’ da yayınlanan araştırmaya göre, günde sekiz fincandan fazla içmek, kafein metabolizmasının hızlı veya yavaş olması veya kahvenin türü (öğütülmüş kahve, çözünür hazır kahve, kafeinsiz kahve gibi) neticeyi değiştirmiyor.

Araştırma genetik analizleri de yapılan 500 bine yakın kişinin 10 sene takibiyle yapıldı.

Kafein metabolizması, daha önceden bilinen AHR, CYP1A2, CYP2A6 ve POR’ deki polimorfizmlerle, katılımcıların ne kadar kahve içtikleri ve kahvenin türü anketlerle tespit edildi.

10 senelik takipte gerçekleşen 14.225 ölümün yüzde 58’ i kanser, yüzde 20’ si kalp-damar hastalıkları ve yüzde 4’ ü de solunum sistemi hastalıklarına bağlıydı.

Analizlerde kahve tüketimi arttıkça hem kanser ve kalp hastalıklarına hem tüm sebeplere bağlı ölüm riskinin de azaldığı görüldü.

Öğütülmüş kahve, ölüm oranını çözünür kahve kafeinsiz kahveye göre daha fazla azaltıyordu.

Gelelim neticeye kahvenin hem lezzetli hem de faydalı bir içecek olduğuna şüphe yok ama siz bu araştırmaya bakmayın, beni dinleyin.

BİR:
Hazır kahve ve kafeinsiz kahveye boş verin, bildiğimiz Türk kahvesinden şaşmayın.

İKİ:
Kahveyi sade yani şekersiz için.

ÜÇ:
Günde üç fincanı geçmeyin.

DÖRT:
Unutmayın, kahve adam gibi beslenmenin temel içeceklerinden biridir!

Organik çay ve kahve çeşitlerimizi ziyaret etmeye ne dersiniz?

Kaynak: http://ahmetrasimkucukusta.com/

Benzer Yazılar

2 Yorumlar

  1. ucak kargo
    Nisan 18, 2019 at 6:01 pm Cevapla

    Güzel bir makale olmuş. Blog yazarlarına destek olmak ve onları eleştirmek en sevdiğim iştir. Türkiye’de blog yazarları biraz amaçlarından farkına varmadan sapıyorlar. Bence bunda haklılar. Her blog yazarı ayrı değerlidir ve kazanç sağlamayı hak eder. Ancak ülkemizde kazanç sağlamak ve emeğinin karşılığını almak çok zor. Bu yüzden de blog yazarlığından biraz sapıyorlar. Ama bu sapma büyük cesaret işidir bence çünkü hayallerinden vaz geçmek gibidir bu. Hayırlı günler dilerim

  2. Promosyon
    Temmuz 8, 2019 at 9:39 pm Cevapla

    Sonuçları açısından gerçekten ilginç bir çalışma olmuş, kahve tüketimi arttıkça ömzü uzatması açısından. Yinede Türk kahvesinden şaşmamak ve günde en fazla bir iki bardak sınırını aşmamak gerektiği kanaatindeyim. Ayrıca günümüzde en çok tüketilen kahve çeşidi hazır paketli nescafe türü olduğundan çok sağlık açısından fazla tüketimi çeşitli riskler oluşturabiliyor.

Yorum Yapın