• 24 Nisan, 2024

Cildinize İyi Gelen Gıdalar

Yepyeni bir haftadan herkese günaydınlar.
Sağlıklı bir bedene sahip olmak için beslenmemize önem veriyoruz. İlaçsız, katkısız, işlenmemiş gıdaları tercih ediyoruz. En doğalını, en tazesini seçiyoruz. Peki ya cildimiz?
Cildimizin de tüm bedenimiz gibi bir çok farklı vitamin, mineral ve faydalı yağ kaynağına ihtiyacı var. Hem gıda olarak hem de direkt cildimize uygulayarak, mutfağımızdaki bu tertemiz gıdaları cilt bakımımızın başlıca rutini haline getirmeye ne dersiniz?
İşte mutfağımızdaki cilt bakım uzmanları:
Cilt bakımı deyince ilk akla gelen tam bir cilt yenileyici olan E vitaminidir. E vitaminini bitkisel yağlardan, fındık, badem, ayçekirdeği gibi yağlı yemişlerden alabiliriz.
A vitamini içeren gıdalar, akne oluşumuna karşı koruma sağlar ve cilt elastikiyetini arttırır. Domates, havuç, kapya, ıspanak, kavun birer A vitamini deposudur.
Bir diğer akne düşmanı çinkodur. Sadece çinko eksikliği bile problemin kaynağı olabilir. Yağsız et, tavuk ve deniz ürünleri iyi birer çinko kaynağıdır.
B kompleks vitaminler, özellikle biotin, sağlıklı saç ve tırnak bakımında büyük rol oynar. Kaynak olarak muz, yumurta, pirinç ve yulaf kullanabiliriz.
C Vitamini cilt dokusunun yenilenmesini sağlar, sigara, güneş ışığı gibi zararlı dış etkenlere karşı direncini arttırır. Turunçgiller, brokoli, karnıbahar ve yeşillikleri çok iyi birer kaynaktır.
Meyve kabuklarından, yumurta zarlarına, yoğurt, bal, yulaftan, pirinç suyuna kadar bir çok gıda, maske olarak uygulandığında da cildimize eşsiz fayda sağlar.

Bir çoğu elimizdin altında olan bu kadar faydalı ürün, sayısız faydalı sonuç verebilir. Ne dersiniz? Haftaya mutfağımızdaki malzemelerden cilde faydalı maske tarifleri paylaşmaya başlayalım mı?

Benzer Yazılar

Yorum Yapın