• 19 Mayıs, 2024

Eve Doktor Sokmayan Sarımsağın Faydaları

sarimsagin-kullanim-alanlari

Kış kapıdan baktı, artık havalar gittikçe soğuyor. Her geçen gün üzerimize bir kıyafet daha alıyoruz. Önce hırkalar çıktı dolaplardan, sonra kazaklar. Çok yakında kalın kalın paltoların altından bakıyor olacağız hayata.

Hal böyle olunca kış aylarının kaçınılmaz hastalıkları da kapıdan bakmaya başlıyor. Gribal enfeksiyonlar, bademcik sorunları, öksürük gibi sık görülen hastalıkların yanı sıra üşütme, karın ağrıları, halsizlik gibi hastalıklar da aynı anda hortluyor.

Bu hastalıkları önlemek için evinizde sarımsak bulunması yetiyor. Çünkü sarımsak o kadar faydalı bir sebze ki depo özelliği nedeniyle sizi kışın bir sağlık deposuna döndürmeye çalışıyor. Sarımsağın faydaları saymakla bitmez ama biz yine de bir deneyelim bakalım.

İşte karşınızda sarımsağın faydaları ve neden bu faydalara sahip oldukları:

Kalp ve damar sağlığını koruyor: Trigliserid ve kolesterolü düşürmesi nedeniyle kalp ve damar sağlığını da korumuş oluyor sarımsak. Aynı zamanda pıhtılaşmayı önleyen alojene maddesi sayesinde kan akışını hızlandırması, pıhtılaşmayı önleyerek damar tıkanıklarını ortadan kaldırması da söz konusu.

Tansiyonu düşürüyor: Yüksek tansiyon konusunda başvurulabilecek en önemli yiyeceklerden bir tanesi de sarımsak. Tansiyon seviyesini yüksekten düşürmeye, düşürdükten sonra da sabit tutmaya yardımcı oluyor. Bu sayede tansiyon konusunda büyük bir etki yaratmış oluyor.

Bakterilerle savaşıyor: Sarımsağın en önemli özelliklerinden bir diğeri ise antibakteriyel olması. Yani bakterilerle kıyasıya savaşıyor. Bu nedenle özellikle yaralar konusunda sarımsak ilk akla gelen çözümlerden bir tanesi oluyor. Aynı zamanda antiviral olması nedeniyle virütik hastalıkların da önüne geçmiş oluyor.

Demir eksikliğini ortadan kaldırıyor: İçerdiği yüksek oranda demir sayesinde demir eksikliğinden muzdarip olanların ilk olarak başvurması gereken yiyeceklerden bir tanesi kendisi. Aynı zamanda vücutta bulunan demirin de metabolize edilmesine yani işlenmesine yardımcı oluyor. Bu sayede daha önce alınmış olan demiri daha etkili bir şekilde vücut tarafından kullanılmasını sağlıyor.

Gribal hastalıklar ve nezleyi ortadan kaldırıyor: Sarımsağın en iddialı olduğu konu ise gribal hastalıklar ve nezle gibi kış aylarının olmazsa olmaz hastalıkları. Bağışıklık sistemini güçlendirerek gribal hastalıklara karşı direnci artıran sarımsak, aynı zamanda vücut direncini de yükselterek iyileşme sürecinin hızlanmasına neden oluyor.

Kaynak:

Benzer Yazılar

Yorum Yapın