• 18 Mayıs, 2024

Yılbaşını Evde Geçirmek İsteyenlerin Kolayca Yapabileceği Süslemeler

Yılbaşını evde geçirecek olan ama en azından o akşamın her zamanki akşamlardan bir farkı olsun isteyenleri alalım böyle.

Zorlu bir yılı geride bırakıp tüm umutlarımız ve iyi dileklerimizle karşılayacağız 2019’u. Sevdiklerimizle aynı sofranın etrafında toplanacak, ev sahibi olmanın verdiği sorumlulukla, hazırlayacağımız yılbaşı menüsü, yılbaşı sofrası, yılbaşı süslemeleri, kısacası her şey daha bir iç açsın isteyeceğiz.

İşte tam da bu yüzden yepyeni bir yılı karşılarken çok farklı, çok şık ve çok sevimli, üstelik evde kendi ellerinizle yapabileceğiniz birçok süsleme fikriyle geldik bu kez karşınıza.

Dışarıda satılan süslerden çok daha uygun fiyata ve kolayca hazırlayabileceğiniz, el emeği göz nuru süslemelere bırakıyoruz sözü o zaman.

Buyursunlar…

Kokina taneleri ve mumlarla sofranıza kırmızı taşıyabilirsiniz.

Eğer nispeten sade ve kırmızının ağırlıkta olduğu bir yılbaşı sofrası kurmayı planlıyorsanız, yılbaşı çiçeği ya da kokina olarak bilinen, kırmızı top top taneleri olan bitkinin tanelerinden faydalanabilirsiniz.

Ortalarına da bembeyaz mumları bir bir dizerseniz sofranız bir anda güzelleşecektir.

Dilerseniz sofrada kuru yapraklar kullanarak da kışı iliklerinize kadar hissedebilir, sofranızda romantik bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Yine mumlarla süsleyebileceğiniz sofrada peçetelerin üzerine gerçek ya da yapay kokina dalları koyabilirsiniz.

Kırmızı taneleri ve yeşil yapraklarıyla yeni yıl zamanının en aranan, en sevilen çiçeği olan kokinalar, sofra dekorasyonuna en uygun malzemelerden aslında.

Dilerseniz gerçek kokinalar alarak, dilerseniz yeni yıl zamanı hemen her yerde bulabileceğiniz yapay kokinalardan faydalanarak sofranızı bir anda sade ama bir o kadar da şık bir yeni yıl masasına dönüştürebilirsiniz.

Kış meyvelerini şöyle şık bir servis tabağı içinde sunabilir, ortalarına mum koyarak hafif bir turunçgil kokusunun yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Yılbaşı sofrası kırmızı ağırlıklı olacak diye bir kural yok tabii. Dilerseniz limon, portakal, mandalina gibi kışın ayrı bir sevdiğimiz meyveleri doldurun güzel bir kaseye, koyun sofranın orta yerine.

Yemekler yenip kaldırıldıktan sonra bile dursun. Hem özel bir dekor olsun hem de canı isteyen gidip gelip yiyebilsin.

Servis tabağının orta yerine, meyvelere zarar vermeyecek şekilde mum da yerleştirirseniz, gece ilerledikçe hafif bir turunçgil kokusu da yayılmaya başlar. Mis olur, mis.

Sofranızın ortasına şöyle meyvelerle hazırladığınız minnoş bir yeni yıl ağacı kondurabilirsiniz.

Meyveleri çam ağacı şekline getirebilmek için en alta geniş ve sağlam bir armut yerleştirin. Armudu ikiye kesip düz kısmını tabağa doğru koyun ki çam ağacınızın kökleri sağlam olsun.

Armudun üzerine ise ister havuç gibi uzun ve sağlam tek bir meyveyi kürdanla sabitleyin isterseniz de doğrudan kürdanları kullanarak dilediğiniz meyvelerle şekil vermeye başlayın.

Burada dikkat etmeniz gereken, temeli için armut ve havuç gibi sert ve sağlam durabilecek meyve sebzeler kullanmanız olmalı. Örneğin, eğer sadece uzun olduğu için muz kullanırsanız, muzun yumuşaklığı nedeniyle ağacınız daha siz yaparken yığılacaktır.

Yaratıcılığınıza kuvvet! 🙂

Portakalları karanfillerle süsleyip birkaç çam dalı ve kozalaktan da yardım alarak şık süslemeler yapabilirsiniz.

Karanfillerle süslenen portakallar, sofraya hoş bir koku da sağlayacağından yılbaşı sofranızın havası misler gibi olacaktır.

Sofranızı toplayacağınız kozalaklarla yılbaşı akşamına uygun bir hale getirebilirsiniz.

Ağaçlardan yerlere dökülen irili ufaklı kozalakları toplayıp ufak dokunuşlarla güzelleştirerek sofranızın baş tacı haline getirebilirsiniz.

Bardak, küçük yeni yıl süsleri ve mumlarla sevimli ve şık şamdanlar yapabilirsiniz.

Kadeh şeklindeki bardakların içine çam ağacı ya da geyik gibi kış deyince akla ilk gelenlerden olan minik yeni yıl süslemelerini ters bir şekilde koyun ve bardağın ağzını küçük bir kağıt yardımıyla kapatın. Bardağı ters çevirdikten sonra taban tarafına mumlarınızı yerleştirin. Sevimli şamdanlarınız hazır oldu bile!

Kitaplarınızı yılbaşı süslemesi için değerlendirebilirsiniz.

Sadece yılbaşı akşamı için canlı bir bitki alıp sonrasında ona yeterli ilgiyi göstermemek yerine çoktandır okuduğunuz, bir köşede bekleyen kitaplarınızla nefis dekorasyonlara imza atabilirsiniz. Üstelik en az bu süslemeye koyduğunuz kadar kitabı yeni yıl içinde okumak gibi hedefler koyarsanız dekorasyonunuz çok daha eğlenceli ve anlamlı olur. 🙂

Plastik bardaklardan destek alarak evinize kardan adamı davet edebilirsiniz.

Bardakları birbirine iplerle geçirerek veya yapışkanlardan destek alarak kardan adam şekline getirebilirsiniz. Dilerseniz içinden ya da dışından yapacağınız aydınlatmayla tüm konuklarınızın yüzünde kocaman gülümsemeler yaratabilirsiniz.

Konuklarınıza eğlenceli bir sunum hazırlamak isterseniz sofrada onları kardan adamlarla karşılayabilirsiniz .

Beyaz tabaklar, zeytin ve havuçlar size bu konuda yardımcı olmak için hazırda bekliyorlar.

Yılbaşı bereketle gelsin diye sofranızı nar ve yeşil yapraklarla da süsleyebilirsiniz.

Şık, bereket dolu ve pratik. Daha ne olsun!

Sofraya herkes için koyacağınız peçeteleri üçgen şeklinde koyarak bile fark yaratabilirsiniz.

Hem oldukça kolay hem de pek bir sevimli.

Tarçın çubuklarını da yılbaşı için hazırlayacağınız süslemelerde değerlendirebilirsiniz.

Halka haline getireceğiniz tarçın çubuklarıyla dilerseniz mumların etrafını dilerseniz sofranıza koyacağınız peçetelerin etrafını donatabilirsiniz. Misler gibi kokusu da cabası.

Ve de en önemlisi tazemasa’dan yapacağınız alışverişle sofranıza doyumsuz bir lezzet katabilirisiniz.

Kaynak: www.yemek.com

 

Benzer Yazılar

1 Yorum

  1. Yılbaşı organizasyonları
    Ekim 19, 2019 at 1:41 pm Cevapla

    Paylaşımınız için teşekkürler, güzel öneriler

Yorum Yapın