• 10 Haziran, 2024

Stresi Azaltan 10 Süper Besin

stres_mail

İş yoğunluğu, trafikte geçen uzun saatler ve eve yetişme telaşı stres seviyemizi sürekli artırıyor. Yaşadığımız bu yoğun stresin vücudumuzda yarattığı negatif etkilerin bizi oldukça kötü etkilediğini belirten Diyetisyen Oya Neva Demirkol, stresi azaltan besinleri sıraladı. Eğer siz de sürekli olarak yorgun ve halsiz hissediyor, odaklanmada sorun yaşıyor, uyku problemleri çekiyor, abartılı bir şekilde besin tüketiyor, çok çabuk sinirleniyor ve daha sık hastalanıyorsanız stresin esiri altına girmiş olabilirsiniz. Şimdiden söyleyeyim, telaşlanmanıza hiç gerek yok! Beslenmenizde vücudunuzu stresten temizleyecek süper besinlere yer vererek yaşadığınız bütün olumsuzluklardan kurtulabilirsiniz.

Avokado: Bu yağlı meyve tam anlamıyla vücudunuzun strese karşı dayanıklılığının artmasına yardımcı oluyor. Özellikle vücudunuza zarar verebilecek oksidatif hasara, neden olabilen yağların bağırsaktan emilimini engelleyen glutatyondan zengin olan bu benzersiz meyve, diğer meyvelere kıyasla daha fazla lutein, beta-karoten, E vitamini ve folat içeriyor.

Yaban mersini: İçerisinde barındırdığı yüksek antioksidanlardan olan antiyosantinlerle vücudunuzu toksinlerden arındıracak bu muhteşem besin, bilişsel fonksiyonlarınızın artmasına da destek vererek odaklanma problemlerinin üstesinden geliyor. Yaban mersinin yüksek C vitamini içeriği, kan basıncının ve kortizol seviyelerinin azaltılmasında da büyük rol oynuyor. Bu muhteşem meyveyi ara öğünlerinizde keyifle tüketerek hem vücudunuzdaki stresin azaltılmasına katkıda bulunabilir hem de tatlı ihtiyacınızı kolay şekilde bastırabilirsiniz.

Kaju fıstığı: Yağların kötü namı artık eskide kaldı. Yapılan araştırmalar zayıflama programlarında içeriğinde yararlı yağları barındıran fındık, ceviz, kaju, badem vb. kuru yemişlerin hem iştahın azaltılmasında hem de vücuttaki yağ yakımında önemli rol oynadığını gösteriyor. Yoğun çinko içeriğiyle depresyon ve stres seviyelerinin azaltılmasında etkili olan kaju fıstığı da stresle savaşmada sizin kalkanınız olacak yağlı tohumlardan biri. Ara öğünlerde meyveyle beraber çiğ kaju tüketmek hem yoğun stresin üzerinizden kalkmasında hem de iştahınızı dengelemede büyük rol oynayacak.

Papatya çayı: Yoğun günün stresini akşam eve gelip dinlenirken hissediyorsanız gece içeceğiniz 1 fincan papatya çayı kurtarıcınız olabilir. Yapılan çalışmalar 8 hafta düzenli olarak gece ara öğünlerinde 1 fincan papatya çayı tüketenlerin anksiyete semptomlarında önemli azalmaların görüldüğünü ortaya koyuyor. Bu yüzden gece ara öğünlerinizde 1 fincan papatya çayı tüketerek daha düzenli uyuyabilir ve günün stresini silebilirsiniz.

Bitter çikolata: İçeriğinde bulunan antioksidanlarla bitter çikolata tam bir kalp dostu etki sağlıyor. Elbette vücudunuza yarattığı etki sadece bununla sınırlı değil. Ara öğünde 1 fincan kahvenizin yanına 3 kare kadar bitter çikolata ekleyerek kan basıncınızın düşmesine katkı sağlayabilir ve stres düzeyinizi azaltabilirsiniz. Çikolata hakkında bildiğiniz bütün kötü şeyleri unutun. Bu benzersiz tat, çok güçlü antioksidanlar olan yüksek polifenol ve flavanol içeriğiyle gününüzün hiç olmadığı kadar güzel geçmesine ve depresyon semptomlarının azaltılmasına yardımcı olacak.

Sarımsak: Sarımsaktan sadece vampirler değil, depresyon da korkmalı! Yüksek anti-oksidan içeriğine sahip sarımsak, vücudumuza aldığımız serbest radikallerin etkisini nötrlemede bize yardımcı oluyor. Bu serbest radikaller hücrelerimizin zarar görmesine, hastalık sıklığının artmasına ve daha hızlı yaşlanmamıza sebep oluyor. Dahası içeriğindeki alisin yardımıyla kalp hastalıklarına, kansere ve soğuk algınlığına savaş açan bu muhteşem besin bağışıklık sisteminizin toparlanmasına da katkıda bulunuyor. Stresle başa çıkmanızda size yardımcı olacak bu harika besini çorbalarda, salata soslarında veya yemeklerde keyifle tüketebilirsiniz.

Yeşil çay: Yeşil çay içeriğindeki theanine aminoasidiyle bilişsel performansınızın artmasına, metabolizmanızın hızlanmasına ve sizi kanserden korumaya yardımcı oluyor. Eğer gün içerisinde stresi vücudunuzda fazlaca hissediyorsanız kendinize bir fincan yeşil çay alın ve yüksek antioksidan seviyesine sahip bu harika çayın sizi nasıl rahatlattığını keşfetmeye bakın.

Yulaf: Günün her saati keyifle tüketebileceğiniz yulaf, vücudunuzun mutluluk hormonu adı verilen serotonin salımını arttırmasına yardımcı oluyor. Yüksek besin öğesi içeriğine sahip karbonhidrat kaynaklarından biri olan yulafın içeriğindeki çözünebilir lif olan beta glukan ise sindirim sistemi sorunlarınızın üstesinden gelmenizi sağlıyor. Araştırmalar sabah kahvaltısında yulaf tüketen çocukların algılarının daha açık olduğunu ve bilişsel fonksiyonlarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Hayatınızdan stresi söküp atmak istiyorsanız yulafı beslenme programınızda mutlaka kullanın.

Ceviz: Vücudunuz için elzem olan alfa-linoleik asit içeriği ve diğer polifenollerle hem beyin gücünüzü arttırabilir hem de stresle baş edebilirsiniz. Ara öğünlerinizde probiyotik yoğurdun içerisine 2-3 yemek kaşığı kadar yulaf, 1 yemek kaşığı kuru üzüm ve 2 tam ceviz ile enerjinizi arttırabilir, uzun süre tok kalabilir ve stresten uzak bir gün geçirebilirsiniz.

Balık: İşte yüksek omega-3 içeriğiyle vücudunuzu rahatlatacak ve stresten arındıracak bir harika besin daha! Haftada 2 kez balık tüketmeye özen göstererek hem kalbinizi koruyabilir hem de vücudunuza yaşadığı stresi unutturabilirsiniz. Ancak balık tüketirken dikkat etmelisiniz. Tercih ettiğiniz pişirme yöntemleri balığın bu etkisini yok ediyor olabilir. Balığın içerisindeki omega-3’ten maksimum yarar sağlamak için balığı pişirirken yağda kızartma veya kavurma gibi yöntemlerden uzak durmaya ve daha çok fırında pişirme, ızgara gibi yöntemleri kullanmaya özen gösterin.

Kaynak:

Benzer Yazılar

Yorum Yapın