• 10 Nisan, 2024

Hadi Gelin Sizi Bir Haftada Şarj Edelim

bir-haftada-yenilenme-ister-misiniz

Enerjinizin giderek azaldığını veya vaktinden önce yaşlandığınızı hissediyorsanız, yaşlanma karşıtı bu 7 günlük beslenme programı tekrardan canlanmanıza yardımcı olacak.

Beslenme ve yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerin enerjinizde nasıl büyük sonuçlar doğuracağına inanamayacaksınız.


-Sindirim kanalınızı temizleyin


Bağırsaklarınız düzgün çalışmadığında bağışıklık sistemi, sinir sistemi ve metabolizma gibi diğer sistemleri de etkiliyor. Diyetinize prebiyotik eklemek sindirim sisteminde probiyotiklerin gelişmesini destekleyebilir; bu da sindirim fonksiyonu ve enerji seviyenizi olumlu yönde etkilemeye yardımcı olur. Sabah uyandığınızda ilk olarak kahve ve karbonhidrat deposuna dalacağınıza; açma, poğaçalara yöneleceğinize kefir gibi bir prebiyotik içecek tüketin.


-Zehir gibi bir beyne sahip olun


Zihnimizde enerjiye ihtiyaç duyar. Beyni canlandırmak için her öğünde C vitamini zengini bir turunçgillere yer verin. Hem kolay hem lezzetli. C vitamininin enerjinizi düşüren stres hormonlarını azalttığı biliniyor. Kahvaltıda bir greyfurtun yarısını yiyebilir, öğle salatanıza limon ve zeytinyağlı sos ekleyebilir ve akşam yemeğinizde somonunuza misket limonlu salsa sos katabilirsiniz. Suyunuza limon veya portakal sıkmayı da mutlaka deneyin.


-Solunum yollarınızı açın


Ciğerleriniz ve diğer hayati organlarınıza yeteri kadar oksijen sağlamak enerjik hissetmenin başlıca kurallarından biri. Günde bir-iki yemek kaşığı keten tohumu tüketin. Keten tohumunu içeceklerinize, salatalarınıza katabilir veya yemeklerinize serpiştirebilirsiniz.


-Karaciğerinize iyi bakın


Karaciğer sağlığınızı desteklemek için güne ‘karahindiba kahvesi’ ile başlayın. Çünkü karaciğer fonksiyonlarınız düzgün çalışmazsa, bu da enerjiniz üzerinde olumsuz etki yaratabiliyor. Bazı doğal tıp uzmanları karahindibanın karaciğer tarafından işlenen ilaçların yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceğinini söylüyor. Karahindiba kahvesi hazırlamak için bir-iki yemek kaşığı toz karahindiba ve 225 gram sıcak su kullanın.

-Kanınızı canlandırın


Bazıları için enerji meselesi yeteri kadar demir almaya dikkat etmek demek. Demir eksikliği en yaygın besin öğesi yetersizliğinden biri. En sık görülen belirtisini tahmin edin… Evet, yorgunluk! Hayvansal gıdalarda bulunan demir, bitkisel gıdalarda bulunan demire göre vücut tarafından daha kolay emilir bu yüzden sağlıklı ölçülerde kırmızı et ve beyaz et (kümes hayvanları, balık) tüketin.

-Cildiniz parlasın


Hindistan cevizi yağıyla canlı ve daha genç görünen bir cilde sahip olabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı beyin ve karaciğere enerji vermeye yardımcı olan sağlıklı yağlar içeriyor ve aynı zamanda soluk ve yaşlanan ciltlerin doğal bir ışıltıya kavuşturuyor. Tıpkı zeytinyağı gibi yemeğinizi bir yemek kaşığı Hindistancevizi yağı kullanarak pişirin. Bir kaşık da duş sonrası nemlendirici vücut losyonu olarak kullanın.


-Kalbinizi gençleştirin

Uyumadan önce küveti doldurup içine İngiliz tuzu olarak bilinen Epsom tuzu koyun. Bu banyo vücuttaki kasların gerginliğini azaltmaya ve uykuya daha kolay dalmanıza yardımcı olacak. Epsom tuzu vücudun magnezyum seviyesini artırmanın en sağlıklı yollarından biri. Vücuttaki magnezyum eksikliği, kalp hastalığı, artrit (kireçlenme), eklem ağrısı, stres kaynaklı hastalıklar, kronik yorgunluk ve daha birçok hastalığın nedenleri arasında sayılıyor. Epsom tuzu banyosu damarların rahatlamasına ve cildinizin pürüzsüzleşmesine yardımcı oluyor. Epsom tuzu banyosunu hazırlamak için bir fincan Epsom tuzu ve bir fincan sodyum bikarbonatı ılık su dolu küvete dökün. Yatmadan bir saat önce hazırlayarak vücudunuzu dinlendirici bir gece uykusuna hazırlayın.

Kaynak:

Benzer Yazılar

Yorum Yapın