• 27 Mayıs, 2024

Her Gün Daha Az Yemenizi Sağlayacak Öneriler

az-yemenizi-saglayacak-oneriler

Günlük hayatınızda fark etmeden gereksiz atıştırmalar yaparak alabileceğiniz kalorileri bir düşünün! Bilimsel araştırmalara dayanarak hazırlanmış bu öneriler ile gün içinde alacağınız gereksiz kalorilere bir son verebilir ve alışkanlıklarınız üzerinde küçük değişiklikler yaparak tüm yaşamınızda sağlıklı beslenmeyi sürdürebilirsiniz.

MARKETTE:

– Sakız çiğneyin. Markette gezinirken sakız çiğnemek gerçekten de abur cuburlara yönelmenizi azaltıyor, çünkü sakız çiğnerken beyin o yiyeceklerin çıtırtısı veya lezzetlerini hayal edemiyor.

– Market sepetinizi ikiye ayırın. Sepetin büyük yarısı meyve ve sebzeler, geri kalan kısmı ise diğer yiyeceklerden oluşmalıdır. Bu da size, koca paket cipsler ve kurabiyeler gibi, paketleri kadar büyük kalorili yiyecekler için yerinizin olmadığını hatırlatır.

OFİSTE:

– Yemeklerinizi çalışma masanızda yemeyin. Çalışma masanızda yemek yerken, dikkatiniz bilgisayarınız veya iş ile ilgili bir yerde olacağından, yediğiniz şeyi fark etmeyip hızlı yiyerek, istemeden daha fazla yiyebilirsiniz.

– Eğer yemeğinizi dışarıda yiyecekseniz, gittiğiniz yerde bol ışık alan bir masaya oturun. Çünkü araştırmalara göre, daha fazla ışıklı ve aydınlık ortamlar sizi salata gibi daha sağlıklı seçimler yapmaya yöneltiyor. Daha az ışık alan karanlık ve televizyona yakın masalar ise, daha fazla yiyip içmenizi sağlıyor.

MUTFAKTA:

– Kötü yemek alışkanlıkları, marketten başlayıp mutfağınıza gelir. Abur cuburlar ile doldurulan mutfaklar gereksiz yemenize ve kalorilere zemin hazırlar.

– Yemeklerinizi asla mutfak tezgâhının üstünde bırakmayın. Tezgâhlarında görülebilir bölgelerde cips, kurabiye gibi abur cubur muhafaza eden kişiler, tezgâhı boş olan kişilere oranla yılda en az 5 kilo daha fazla almaktadır.

– Sizi cezbeden ve kalorili yiyecekleri, bir gece buzdolabı önü atıştırmasında mideye indirmemek için, buzdolabında saklarken alüminyum folyo ile saklayın. Böylece içinde ne olduğunu dolap kapağını açar açmaz görmezsiniz. Daha sağlıklı yiyeceklerinizi de plastik şeffaf poşetlere koyarsanız onlara ulaşmanız daha kolay olur.

Unutmayın, temiz beslenme reformu, yiyecek stoklarından başlar.

Buzdolabınızda, erzak dolabınızda ve kilerinizde sizi yolunuzdan çevirebilecek zararlı yiyecekler var ise, onlardan hiç düşünmeden kurtulmaya bakın. Evinizde daima sağlıklı beslenmeyi sürdürebileceğiniz alternatifler bulundurun.

Evinizde mutlaka bulunması gereken yiyecekler:

Yulaf
Ton Balığı
Laktozsuz süt
Kuru Meyveler
Baharatlar
Yumurta

Kaynak:

Benzer Yazılar

Yorum Yapın