• 27 Mayıs, 2024

Düz Bir Karın İçin 4 En İyi Karbonhidrat

Beautiful woman stomach isolated on white

Etrafımızda dolaşan birçok kötü karbonhidrat olsa da, daha hızlı yağ yakmak amacıyla karbonhidratları tamamen hayatınızdan çıkarmaya gerek yoktur. Özellikle de doğru kaynaklarını seçtiyseniz…

Aşağıda, sizi tok tutacak ve aynı zamanda karın yağlarınızı eritmeye giden hedefinizde size yardım edecek 4 yiyeceği inceleyebilirsiniz.

1- Orman Meyveleri & Kiraz

Yaban mersini, böğürtlen, ahududu gibi orman meyveleri ve kiraz, yiyebileceğiniz iyi karbonhidratlardan bazılarıdır. Lif açısından yüksek, antioksidanlarla dolu ve özellikle glisemik indekse göre oldukça düşük yiyeceklerdir. Hatta kirazın glisemik indeksi sadece 22’dir.

2-Çok Tahıllı Ekmek

Çok tahıllı ekmekler, beyaz ekmeğin hiçbir problemini yaşamadan, ekmeği beslenmenize eklemenin en iyi yoludur ve hatta %100 tam tahılıdır. Beyaz ekmek yerine çok tahıllı ekmekler organik, lezzetli ve un içermeyen tam tahıldan oluşur.

2 dilim çok tahıllı ekmek 8 gram tam protein ve 6 gram lif içerir. Bu nedenle ekmeği kesmeyin, sadece doğru türünü seçin!

3-Kinoa

Kahverengi pirincin en sağlıklı tahıl olduğu düşünülmektedir. Oysa ki biri daha vardır ve hatta kahverengi pirinci geçer, ki o da kinoadır.

Kinoa oldukça fazla lif içeriği ve düşük glisemik indeksi ile birlikte kahverengi pirince göre çift kat fazla protein içeren, glutensiz bir tahıldır. Sadece bununla kalmaz, kinoa tahıllar arasında tam protein ve amino asitlerin geniş bir yelpazesini içeriğinde barındıran tek tahıldır.

Salatalarda, kahvaltıda yediğiniz yulaf yerine ve birçok çeşidini sağlıklı yemekler ve yüksek protein içeriğinden yararlanmak için kullanabilirsiniz.

4-Fasulye, Mercimek ve diğer Bakliyatlar

Fasulye ve mercimekler baklagil ailesinin bir parçasıdır ve benim favori sağlıklı karbonhidrat çeşidimdir. Protein ve lifle dolu olup, mercimek, nohut, bezelye, fasulye, barbunya, lima fasulyesi gibi birçok çeşide sahiptirler ve böylelikle hiçbirini yemekten sıkılmazsınız.

Lif & protein içeriğinden ve birçok iyi yönünden dolayı, baklagil ailesinden günde en az bir çeşit yemeniz önerilir.

Kaynak:

Benzer Yazılar

Yorum Yapın