• 18 Mayıs, 2024

Kışın Aylarında Hangi İçecekleri Tüketmeliyiz?

kisin-hangi-icecekler

Kışın soğukta en çok arzulanan şey sıcak bir içecektir. Peki, kış aylarında hangi içecekleri tüketilmeli, hangileri daha faydalı? Diyetisyen Seçil Kenar, kışın rahatlıkla tüketebileceğiniz içecekler ve faydaları hakkında bilgiler verdi.

Ihlamur:

Ihlamurun içinde uçucu yağ, tanen, C ve P vitamini, reçine ve enzimler bulunuyor. Ihlamurun yemek hazmını kolaylaştırıcı etkisi de vardır. Mide problemi olan kişiler 1 tatlı kaşığı bal ile tükettikleri takdirde mide hazmını kolaylaştıracak ve rahatlatacaktır. Ayrıca ıhlamur bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağladığı için kış aylarında karşılaştığımız nezle ve gribe karşı da etkilidir.

Salep:

Salebin müsilaj özelliği dokular üzerine yumuşatıcı etki yapar. Bir nevi dokunun üzerine katman oluşturuyor, koruyor ve rahatlık veriyor. Özellikle mide rahatsızlıklarında etkili olan salep, hazmı kolaylaştırarak mideyi rahatlatıyor. Bunun yanı sıra tarçınla tüketiminde ise özellikle üst solunum yollarında etkili oluyor. Öksürük ve bronşiti tedavi ediyor. Tarçın ile tüketilen salep ayrıca tarçının kan şekeri dengesini sağladığı için tokluk verir ve tatlı isteğini azaltır. Özellikle şeker yerine tatlandırıcı ile tüketilen salep hem tatlı isteğini giderir hem de tok tutar, bu yüzden diyet yapanlara önerebiliriz.

Ada çayı:

Ada çayı kuvvetli bir antioksidandır. Antioksidan özeliği ile bağışıklık sistemini güçlendirir, grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanmamızı engeller. Ayrıca antioksidan özelliği ile kalp hastalıklarının engellenmesinde etkilidir. Yemek sonrası içildiğinde hazmı kolaylaştırır.

Boza:

Darı irmiği, su ve şekerden üretilen bozanın faydaları da oldukça fazla. Bünyesinde A ve B vitaminlerinin dört türü ile C ve E vitaminleri de bulunuyor. Mayalanması sırasında ürettiği laktik asit ise ender gıda maddelerinde bulunuyor ve bu değerli asit türünün hazmı kolaylaştırıcı etkisi var. Süt yapıcı özelliği nedeniyle emzikli kadınlara ve vitamin-enerji kaynağı olarak sporculara tavsiye edilir. İçeriğinde yağ yok fakat şeker olduğu için gün içinde 1 bardaktan fazla içilmesi önerilmiyor. İçindeki aktif mayalarla barsak florasını düzenler, probiyotik etki gösterir.

Siyah Çay:

Son yıllarda çay konusunda uzmanlar birçok araştırma yaptılar. Bu araştırmalarda günde 1-6 fincan çay tüketimi 1 hafta sonunda plazma antioksidan kapasitesinin arttığı gözlenmiş. Çayın içerisinde bulunan polifenoller kuvvetli antioksidanlardır. Fakat faydası olduğu kadar fazla içilen çayın; endişe, kalp atışlarının hızlanması, demir emiliminin azalması gibi etkileri olduğu için günde 3-4 fincandan fazla içilmemesi önerilir.

Yeşil Çay:

Siyah çayın kafein içeriği yeşil çaya göre daha yüksektir. Yeşil çayın polifenol içeriği siyah çaydan daha fazladır. Siyah çayın dehidratasyon (vücuttan su atımı) etkisi vardır, yeşil çayın böyle bir etkisi yoktur. Ayrıca yeşil çayın antioksidan aktivitesi vardır. Yapılan araştırmalarda göğüs, pankreas, kolon, kanserleri üzerinde koruyucu etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Kardiyovasküler hastalıkların oluşum riskini azaltır ve damar tıkanıklığını engeller.

Kahve:

Kahvenin sınırlı içildiğinde faydaları var fakat fazla miktarda alındığında gün içinde yüksek kafeinin metabolizmaya zararları da vardır. Kahve antioksidan içerir. Bu da kansere yol açan hücrelerin çoğalmasını engeller. Kalp hastalıklarına karşı da koruyucudur. Kahve konsantrasyona yardımcı olur. Fakat kahvenin fazla tüketiminin olumsuz etkileri de vardır. Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor. Düzensiz kalp atışları kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Yapılan çalışmalarda, yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği görüldü. Kahve, ülser gibi mide rahatsızlıklarına neden olmasa da bu hastalıkların varlığında kötüleşmesini tetikliyor. Kahve, midenin asit salgılamasını uyarıyor. Bu yüzden kahve tüketimini günde 2-3 fincanla sınırlamalıyız.

Kaynak:

http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/beslenme-diyet/tarcin-ile-icilen-salep-uzun-sure-tokluk-sagliyor_9839.html/7#detail?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Benzer Yazılar

Yorum Yapın