• 18 Mayıs, 2024

Yumurta Nasıl Pişirilmeli?

yumurta_nasil_mail

ABD’deki EpidStat Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği bir araştırma, düzenli olarak her gün bir adet yumurta yemenin inme (felç) riskini yüzde 12 oranında azalttığını ortaya koydu.

Sonuçları akademik çalışmalarıyla bilinen Amerikan Beslenme Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, yumurtanın antioksidan zengini ve yüksek tansiyona karşı etkili olduğu da belirtildi.

Araştırma ekibinin başındaki Doktor Doöinik Alexander, “Yumurta her bakımdan çok zengin bir besin.
Düzenli tüketildiğinde felce ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır.

Her gün bir tane tüketilmesini öneriyorum” ifadelerini kullandı.

BEYİN SAĞLIĞI İÇİN DE YUMURTA…

Beslenme literatüründe bahsi geçen «kaliteli protein» bire bir yumurtanın kendisidir. Kolesterol içeriğinin kalp hastalıklarına neden gösterilemeyeceği, bilimsel deneylerle kanıtlanmış, yumurta aklanmıştır.Yumurta yeme iznimiz onaylandığına göre en iyi yumurta pişirme yöntemini seçerek ondan en fazla fayda sağlamak da pişirenin görevi olsa gerek.

Uzman Diyetisyen Işın Sayın yumurtanın Türk mutfağında sevildiğini, ancak doğru yöntemlerle pişirilmediği için elde edilebilecek besin değerinin eksik kaldığını söyledi.

Uzm. Dyt. Işın Sayın “Yumurta kolinden zengindir ki; kolin beyin sağlığı için vazgeçilmezdir. Sarı kısmındaki yüksek A vitamini sayesinde yumurtanın; görme fonksiyonlarını ve bağışıklığı güçlendirici, hücre yenileyici ve kanser önleyici etkisi de yüksektir. B vitamininden de zengindir ki; bu da «saç tırnak, beyin ve cilt için yumurta çok değerli demektir.

Ancak bir çok besinde olduğu gibi «pişirme tekniği» yumurtadan da ne kadar yararlanabileceğimizi etkiler. Yumurta toplam 10 dakika ocakta kalmalı ve kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılmalıdır. Böylece tam pişmiş yumurta elde edilir. Bu yumurta, besin değeri en yüksek yumurtadır” dedi.

NE RAFADAN NE DE KAYISI OLSUN…

“Kayısı kıvamda denilen yarı pişmiş veya pişmemiş yumurtada Biotin adlı vitamini, avidin adlı protein bağlar, her ikisinden de yararlanamayız” diyen Uzm. Dyt. Işın Sayın “Yumurta tam piştiğinde ise bu istenmeyen kimyasal birleşme önlenir.

Yani en sağlıklı yumurta, tam pişmiş yumurtadır. Böylece hem avidin adlı proteinden, hem de biotin adlı vitaminden yararlanabiliyoruz” şeklinde konuştu.

YUMURTA SARISININ ETRAFINDAKİ YEŞİL-GRİ HALKAYA DİKKAT!

Uzman Diyetisyen Işın Sayın: “Demir eksikliği anemisinde günde bir yumurtanın doğru bir tercihtir. Ancak 10 dakikadan fazla piştiğinde, yumurta sarısı etrafında demir sülfür halkası» olarak bilinen bir yeşil-gri halka meydana gelir. Bu da demirden yararlanmamızı engeller.

Oysa yumurta demir minerali için çok iyi bir kaynaktır. Demir eksikliği anemisinde metabolizma yavaşlar, halsizlik, yorgunluk, odaklanma sorunları, hafızada güçlük, sabah yataktan zor kalkma, ders/iş başarısının olumsuz etkilenmesi, saç dökülmesi gibi olumsuz belirtiler ortaya çıkar.

Yumurta bunu önlemeye yardımcıdır. Yeterince pişmiş fakat gri halka oluşmamış yumurta tabi ki…”İŞTE

YUMURTANIN İDEAL TÜKETİM ŞEKLİ

Uzman Diyetisyen Işın Sayın “Her gün en az 1 adet tercihen organik yumurta tüketin ve toplam 10 dk pişirin. Ocağınızın gücü ve yumurtanın organik olma/olmama durumuna göre değişen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Sizin koşullarınızda 10 dk da yumurtanın iç kısmının yarı pişmiş olduğunu görüyorsanız; bir daha ki sefere en çok 1-1.5 dk fazladan pişirin, ancak gri halka olmayacak şekilde de süreyi dikkatle ayarlayın. Bilinen en iyi, en ucuz, en yaygın kullanılan demir ve protein kaynaklarından biridir. Tok tutar. Çocuklarınız için de günlük olarak vazgeçilmez besinlerin başında gelir. İhmal etmeyin, sağlıklı kalın” dedi.

Kaynak:

http://www.haberturk.com/saglik/haber/1214384-yumurta-nasil-pisirilmeli/

NE RAFADAN NE DE KAYISI OLSUN… YUMURTA NASIL PİŞİRİLMELİ?

Benzer Yazılar

Yorum Yapın