• 15 Temmuz, 2024

Okkalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

okkali-turk-kahvesi-yapma

En keyifli sohbetlerin, en güzel toplanmaların baş tacıdır Türk kahvesi. Şöyle bir de okkalı oldu mu keyifler tam keyiftir. Ancak Türk kahvesi nasıl yapılır? O okkalı hale nasıl getirilir de içenleri mest eder ve hatta 40 yıl hatıra ulaşır?

Türk kahvesi konusu herkesin üzerine bir şeyler söyleyebildiği, aslında sanılan kadar basit olmayan bir durumdur. Çok önemli püf noktaları vardır ve bunlara uyarsanız harika köpüklü kahveler yapabilme şansınız da vardır.

Boşuna dememişler, bir kahvenin 40 yıl hatrı vardır diye. Kendimizi unutturmayalım, hatırlar hatıralarda kalmasın diye başlıyoruz Türk kahvesi yapmaya. Mutfak yolu göründü.

Her zaman soğuk su kullanın

Soğuk su olarak bahsettiğimiz su oda ısında bulunan su. Dolaptan çıkardığınız su da kettle’da kaynattığınız su da uygun değildir Türk kahvesi için. Oda sıcaklığı en iyi halidir güzel bir kahvenin.

Kahvenin taze olmasına dikkat edin

Tamam kahveyi taze alıyorsunuz ancak kahveyi koyduğunuz kavanozu ne kadar sürede bir yıkıyorsunuz? İçine her kahve koyuşunuzda o kavanoz tertemiz olsun sevgili okur. Hiçbir zaman daha önceden kahve kalmış bir kavanozu kullanmayın.

Bakır cevze kullanın, en iyisi odur

Kim uğraşacak canım onun kalaylanmasıyla gibi soruları sorarken buldum sizi. Sormayın. Elektrikli kahve makineleri ne kadar kısacık sürede kahve hazırlayıp bize zamandan kazandırsa da aslında kahve, kendine vakit ayrılmasını ister. O yüzden pişmek için bakır cezveye ihtiyacı vardır. Arada bir de kalaycıya verip kalaylatmak gerekir bu bakırı.

Kısık ateşte pişirmek gerek, yavaş yavaş, nazik nazik

Harlamıyoruz, asla harlamıyoruz ateşi. Çünkü bir anda pişip kahvenin hiçbir şeye benzememe ihtimali pek yüksektir. Hal böyle olunca kısık ateşte pişirmek, tavlamak gerek kahveyi. Ağır ağır pişsin ki daha da lezzetlensin.

Daima ölçüye dikkat edin

Sade, az şekerli, orta şekerli ya da şekerli. Kahvede neredeyse yalnızca 4 farklı şeker seçeneği vardır. Bilirsiniz ki sadede hiç şeker koymazsınız. Az şekerlide kaşığın ucuyla alırsınız. Burada asıl amacınız telvenin de kahveyi tutmasını sağlamaktır.

Orta şekerlide kaşığı yarılarsınız. Tatlı kaşığından bahsediyoruz bu arada. Çünkü bir kişilik kahve için 1 tatlı kaşığı tepeleme Türk kahvesi gerekir. Öyle çılgınlar gibi de tepelemeyelim tabii ki de ama birazcık tepelesek olur.

Şekerlide ise bire bir ölçü tutturabiliriz.

İki kere taşırın

İki taşımlık kahveleriniz olsun. Çünkü ilk taşımda kahvenin kaymağını alır, ikinci taşımda lezzet ve biraz daha kaymak eklersiniz. Kaymak dediğimiz kısım ise köpük tam olarak. İşin okkası da hem köpüğünde hem de tadında.

Afiyetler olsun…

Kaynak:

Benzer Yazılar

2 Yorumlar

  1. Emek cilingir
    Ocak 18, 2018 at 12:20 pm Cevapla

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkur ederim

  2. Elif
    Mart 31, 2019 at 12:29 pm Cevapla

    Bilgiler için teşekkür ederim.Anlatımınız çok iyi

Yorum Yapın