• 14 Temmuz, 2024

Koronavirüse karşı beslenme reçetesi… İşte bağışıklığı yükselten öneriler

Koronavirüs hepimizin hayatını çok etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Vaka sayıları ve ölüm sayılarının artmasıyla herkes endişelenmeye devam ediyor. Koronavirüse yakalanma riskimizde şu günlerde çok yüksek gözüküyor. Alerji Diyetisyeni Ecem Tuğba Özkan, koronavirüse karşı bağışıklığımızı yükseltmek için nasıl beslenmemiz gerektiğini anlattı.

Koronavirüsten korunmak ve hasta olduktan sonra iyileşebilmek için etkisi netleşmiş mucize bir besin yok ancak yapılan çalışmalar sonucunda bağışıklık sistemi güçlü bireylerde hastalık riskinin düşük olduğu görülmüştür. Peki, koronavirüse karşı bağışıklığımızı güçlendirmek için nasıl beslenmeliyiz? İşte uzmanından öneriler…

Doğru beslenme ve sıvı alımı hayati önem taşır. Dengeli beslenen insanlar, daha güçlü bağışıklık sistemleri, daha düşük kronik hastalık ve bulaşıcı hastalık riski ile daha sağlıklı olma eğilimindedir. Bu yüzden vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, diyet lifi, protein ve antioksidanları almak için her gün çeşitli taze ve işlenmemiş yiyecekler yemelisiniz. Fazla kilo, obezite, kalp hastalığı, felç, diyabet ve belirli kanser türleri riskinizi önemli ölçüde azaltmak için şeker, yağ ve tuzdan kaçının. Sağlıksız ve dengesiz beslenme, yetersiz uyku, enfeksiyon riskinde artışa ve hastalık sürecinde kişilerin iyileşmesinde gecikmeye neden olmaktadır.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek altın değerinde bazı öneriler…

•Öğünlerinizde çeşitliliğe önem verin: A, C, D, E, B 2, B 6, B 12 vitaminleri, folik asit ve demir, çinko, bakır gibi eser elementlerin yetersiz alımı bağışıklık sistemini tehlikeye atar ve kişileri enfeksiyonlara yatkın hale getirir, bunun için her öğün tabaklarda besin çeşitliliği sağlanmalıdır.

•Besinlerin temizliğine önem verin ve iyi pişmiş olmasına dikkat edin: Koronavirüsün gıdalarla bulaştığına dair bir bulgu olmasa da gıda hazırlama süreçlerinde temizliğin en üst düzeyde sağlanması, et ürünleri başta olmak üzere; pişen tüm yiyecekler iyi pişmiş olarak tüketilmelidir.

Yumurta ve süt ürünleri tüketin: Yumurta ve peynir uygun koşullarda saklandığında uzun süre dayanabilen ve kaliteli protein içeren besinlerdir. Vücudun hastalıklara savaşabilmesi için her gün yeterli protein alınması gerekmektedir. Ayrıca probiyotik takviyeli yoğurtlar ve kefir gibi ürünler de bağışıklık sistemini destekleyici etki gösterdikleri için her gün tüketilmeli.

•Kompleks karbonhidrat içeren gıdalar tercih edin: İyi bir glisemik kontrol, enfeksiyon riskini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Bu süreçte kompleks karbonhidrat tüketimi kan şekerindeki dalgalanmalara engel olur, iyi glisemik kontrol, pnömoni olasılığını da azaltır. Basit karbonhidrat olan beyaz undan yapılmış ekmekler yerine kompkeks karbonhidrat içeren tam tahıllı gıdalarla yapılan ürünler tercih edilmelidir. Örneğin normal ekmek yerine tam buğday ekmeği, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı, mısır ekmeği yerine yulaf ekmeği tercih edilebilir.

•C vitamini önemli: Narenciye grubu meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler bağışıklık sistemini destekleyici C vitamininden zengin olduğu için bu meyvelerin tüketimine ağırlık verilmeli, salatalara taze limon sıkılmalı.

•Balık tüketin: Balık, kırmızı et ve kümes hayvanlarına kıyasla daha fazla yağ içerebilmesine rağmen genel olarak aynı miktardaki diğer etlerden daha az enerjiye sahip olduğu için tüketiminin artırılması gereken yiyeceklerdendir. Bu sebeple haftada en az 2 gün, mevsimine uygun, yağlı balık tüketilmesi faydalı olacaktır.

•Zararlı yağlı gıdalardan uzak durun: Yemeklerde doymuş yağlar (örneğin yağlı et, tereyağı, hindistancevizi yağı, krema, peynir, gibi) yerine kalp ve damar sağlığı için koruyucu olan doymamış yağlar (örneğin balık, avokado, fındık, zeytinyağı, soya, kanola, ayçiçeği ve mısır yağı) tüketilmesi faydalı olacaktır.

•Tuzdan kaçının: Hipertansiyon veya böbrek hastalıklarına olumsuz katkı sağlayabileceği için günlük tuz tüketimi 5 g’dan (yaklaşık 1 çay kaşığı) düşük olmalı ve iyotlu tuz kullanılmalıdır.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için örnek beslenme programı

Kahvaltı

Kuşburnu veya ekinezya çayı
Haşlanmış yumurta
Beyaz peynir
Zeytin veya ceviz içi
Avokado
Bol yeşillik, kırmızı veya yeşil biber
Tam buğday ekmek

Öğle

90 gram et (Haftada 2 gün balık, 3 gün beyaz, 2 gün kırmızı et)
Haşlanmış, zeytinyağı ilaveli sebze yemeği (brokoli, tatlı patates, karnabahar, havuç)
Bulgur pilavı
Salata (marul, havuç, maydanoz, limon suyu)

İkindi

3-4 yemek kaşığı yulaf
1 su bardağı süt
1 adet meyve (kivi, turunçgiller, nar)
1 avuç içi kadar yağlı tohum, kabak çekirdeği

Akşam

Balkabağı çorbası/mercimek çorbası
Kıymalı sebze yemeği (haftada 2 gün kıymalı kuru baklagil yemeği)
4 yemek kaşığı yoğurt (mümkünse probiyotik takviyeli)
Limonlu mevsim salata
Tam buğday ekmeği

 

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/aile/galeri-koronaviruse-karsi-beslenme-recetesi-iste-bagisikligi-yukselten-oneriler-41688467/21

Benzer Yazılar

Yorum Yapın