• 26 Mayıs, 2024

Kırmızı Pancar Nelere Faydalı?

Vitamin ve mineral zengini aynı zamanda antioksidan deposu kırmızı pancar; yaprakları da yenebilen, ıspanakgiller ailesinden gelen bir kök sebzedir. Yemeği, çorbası, salatası ve turşusuyla sofralarımıza lezzet ve sağlık getiren kırmızı pancar, rengi dolayısıyla da doğal gıda boyası olarak kullanılır. Kırmızı pancar kan basıncını düşürmekten yorgunluğu gidermeye, diyabet riskini azaltmaktan damar çeperini korumaya kadar birçok fayda sağlar.

İşte bunlardan bazıları…

KAN BASINCINI DÜŞÜRMEYE YARDIMCI OLUR

Yapılan bazı çalışmalara göre pancar gibi nitrat konsantrasyonundan zengin olan sebzeler, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Beslenmeyle birlikte vücudumuza alınan nitrat, nitrik okside indirgenir. Nitrik oksit, kan damarlarının genişlemesini ve kan basıncının düşmesini sağlar. Pancar ve pancar suyu nitrat bakımından zengindir. Dolayısıyla pancar, yüksek tansiyona bağlı kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

VİTAMİN, MİNERAL VE ANTİOKSİDAN DEPOSUDUR

100 gram çiğ pancar 43 kcaldir ve 2,5 gram lif içerir. A, C, B9 ve B6 vitaminleri, potasyum, magnezyum, fosfor, demir ve manganez minerallerini içerir. İçeriğindeki alfa-lipoik asit kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Pancara kırmızı rengini veren antienflamatuar özelliğe sahip betalainlerdir. Betalainler kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Betalainlerden faydalanmak için kırmızı pancarın çiğ tüketimi daha faydalı olur.

YORGUNLUĞU ÖNLER

Yapılan bazı çalışmalar kırmızı pancar suyunun egzersiz sırasında fiziksel performansı artırabileceğini göstermiştir. Pancar, içerdiği nitratlar dolayısıyla kan akışının artmasına ve hücrelere daha çok oksijen taşınmasına yardımcı olarak organların oksijenlenmesini artırır. Böylece egzersiz sırasında oksijen gereksinimi azalır. Dolayısıyla egzersiz öncesi içilen bir-iki bardak kırmızı pancar suyu veya tüketilen bol pancarlı bir salata, yorgunluğu önlemeye ya da geciktirmeye yardımcı olur.

ZİHNİ CANLANDIRIR

Pancar içeriğindeki nitratlar, damarları genişleterek beyne kan akışını artırır. Dolayısıyla bilişsel işlevi güçlendirmeye ve unutkanlık, bunama gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Not: Pancar, oksalat içeriği nedeniyle böbrek taşı riski olanlar tarafından dikkatli tüketilmelidir.

YORGUNLUĞA İYİ GELEN İÇECEK TARİFİ

Malzemeler:

Yapımı:

  • Tüm meyve ve sebzeler katı meyve sıkacağında sıkılır.
  • Zencefil eklenip karıştırılır.

Taze olarak tüketilmelidir.

 

Kaynak: http://www.hurriyetaile.com/ebeveyn/saglik/kirmizi-pancar-nelere-faydali_30444.html?utm_source=eposta&utm_medium=haftalikbulten-280220&utm_campaign=ana_haber?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Benzer Yazılar

Yorum Yapın