• 25 Haziran, 2024

Yemeklere ve Çaylara Tat Veren Karanfil

karanfilin-faydalari

Yemeklere tat veren, çayları kokusuyla güzelleştiren karanfilin faydaları nelerdir, size bugün bu konudan bahsedeceğiz.

Dünyanın en eski baharatlarından bir tanesi olan karanfili bilimsel olarak incelediğimizde tüm mevsimler boyunca yeşil kalan bir ağaçtan elde edilen bir baharat olduğunu görürüz. Karanfil ağaçları yaklaşık 10-20 metreye kadar uzayabilirler. Karanfil ağacının çiçek tomurcuklarından elde edilen baharat, odunumsu, siyah renkli ve güzel kokuludur.

Ancak karanfilin insanlık tarihinde özel bir yeri olduğunu şu şekilde açıklayabiliriz: Milattan önce 3. yüzyılda  Çin imparatorları ve aristokrasisi, bütün ziyaretçilerine ağız kokuları için karanfil ikram etmeden görüşmezlerdi. Eski Romalılar’da karanfili baharat olarak kullanıyorlardı. Romalı Plinus’un, “Bir yıl geçmiyor ki, Hindistan, Roma İmparatorluğunu 50 milyon sesterce kurutuyor” sözünü İlk ve Ortaçağ Batı Uygarlıklarında karanfilin yüksek fiyatına kanıt olarak gösterebiliriz. 17. ve 18. yüzyıl İngiltere’sinde karanfil, yüksek fiyatı sebebiyle altın ile eşdeğerdi.

Diş ağrılarını yok eder: Dişinizin üzerinde tutarak diş ağrılarının giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Mide bulantılarını sonlandırır: Karanfil tozunu bal ile karıştırıp yerseniz özellikle sabah gerçekleşen mide bulantılarını da gidermiş olursunuz.

Ağız kokularını ortadan kaldırır: Yazımızda daha önce de bahsettiğimiz gibi karanfil ağız kokularının da giderilmesine yardımcı olur. Yoğun aroması nedeniyle kötü kokuları giderir.

Öksürüğü keser: Özellikle kendinizi kötü hissettiğinizde ve öksürecek gibi hissettiğinizde karanfili ağzınızda tutarak ve hafifçe çiğneyerek öksürüğünüzü ortadan kaldırabilirsiniz.

Şişkinlik ve ödemi atar: Karanfil çayı içtiğinizde ya da çayınıza karanfil kattığınızda toksinlerden arındırma özelliği nedeniyle şişkinlikleri ortadan kaldırır, ödemi yok eder.

Soğuk algınlığına iyi gelir: Tıpkı öksürük krizlerini gidermesinde olduğu gibi gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlıklarına karşı da iyi gelir. İki damla karanfil yağı ile bir tatlı kaşığı balı karıştırıp yerseniz daha kısa sürede iyileşirsiniz.

Kokusuyla sizi rahatlatır: Sinirli olduğunuz ya da kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanlarda karanfil koklamak sinirlerinizi rahatlatacağı için yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırır.

Cildinizi gençleştirir: Karanfil yağı ile hazırlayacağınız karışımlar cildinizi güçlendirir ve gençleştirir. Ancak dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. O da karanfil yağı doğrudan yani seyreltilmeden deriye uygulanmamalıdır. Aksi halde ciltte tahrişe, yanmalara ve alerjilere neden olabilir.

Kaynak:

Yemeklere ve Çaylara Tat Veren Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Benzer Yazılar

Yorum Yapın