• 26 Mayıs, 2024

İşte Sağlıklı Zayıflatacak 10 Besin!

Daha ince ve fit görünmek, göbek çevresindeki yağlardan kurtulmak, kilo problemi olan pek çok kişinin hayali. Ancak sağlığı olumsuz etkilemeden gerçekleşmesi de çok önemli. Sağlıklı zayıflamak ve yazı enerji dolu geçirmek için Diyetisyen Emre Uzun’dan 10 süper besin…

 

1.Enginar 

Yüksek lif içeriğiyle bağırsak haraketlerini hızlandırır ve hazımsızlığı önler. Enginar yaprağının kolestrol düşürücü etkisi vardır. Karaciğerden toksinlerin atımını sağlar.

Sepete at: https://www.tazemasa.com/enginar-aydin-4-lu-paket-soyulmus-128

 

2.Kuşkonmaz

A,B ve C vitaminlerinden zengin bir içeriğe sahiptir. Kalsiyum, magnezyum ve demir içerir. İçeriğindeki folik asit sayesinde kardiyovasküler sistemin korunmasına yardımcıdır.

Sepete at: https://www.tazemasa.com/kuskonmaz-400-gr-demet-163

 

3.Bakla

Böbrek fonksiyonlarını düzenleyerek verimli çalışmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Lutein içeriğiyle göz sağlığını korur.

 

4.Sarımsak 

Kireçlenmeye karşı faydalıdır. Kolestrol düşürücü etkisi vardır. Kalp sağlığını korur. Kilo vermeye yardımcıdır. Vücutta bulunan iltihaplanmaya ve enfeksiyonlara iyi gelir. Zehirlenmelere karşı faydalıdır. Saç dökülmesini engeller.

Sepete at: https://www.tazemasa.com/sarimsak-kuru-taskopru-250-gr-118

 

5.Soğan

Soğanda bulunan adenozin, pıhtı oluşumunu önleyerek kalp krizi riskini azaltır. Araştırmalar ayrıca soğanın HDL seviyesini arttırır. Yüksek kan basıncını da önlemeye yardımcı olur.

Sepete at: https://www.tazemasa.com/organik-taze-sogan-demet–963

 

6.Biberiye

Biberiye iştah kesici ve kilo verdirici etkisi vardır. Kanserin önlenmesinde çok güçlü bir bitkidir. Hafızayı güçlendirir. Alerji ve enfeksiyonları önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

7.Erik

Lif açısından zengin olduğundan, sindirim düzenlemesini sağlar. Antioksidan kapasitesiyle hücre hasarını önler. C vitaminiyle bağ dokularının yapısını düzenler.

 

8.Çilek

Günlük C vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılar. Hastalıklara karşı direnci arttırır. Kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcıdır. Manganez içerdiğinden dolayı kemik sağlığını korur.

Sepete at: https://www.tazemasa.com/organik-cilek-kg–933

 

9.Çağla

Kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Safra taşı oluşumunu azaltır. Vücutta iltihaplanmayı azaltır. Kalp ve damar sağlığını korur. İçeriğindeki potasyum ile tansiyonu düzenler. Glisemik indeksi düşüktür.

 

10. Limon

Yüksek tansiyon, obezite, diş problemleri, ateş, kabızlık, hazımsızlık, boğaz enfeksiyonlarının önlenmesinde faydalıdır. Bunun dışında saç ve cilt bakımında da limon önemli bir besindir.

Sepete at: https://www.tazemasa.com/limon-mersin-kg-25

 

Kaynak: http://www.hurriyetaile.com/fotogaleri/sizin-icin/iste-saglikli-zayiflatacak-10-super-besin-3401

 

Benzer Yazılar

Yorum Yapın