• 9 Haziran, 2024

Ender Akgül – Farge

Şehirden uzak, doğayla uyumlu bir yaşam arayışının sonunda kendimizi İzmit’in el değmemiş orman köyü Fethiye’de bulduk. 2016 yılında kurulumuna başladığımız aile çiftliğimizde her yıl üzerine ekleyerek çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. 150 dönümlük arazimiz üzerine kurulu işletmemizde organik tarım yönetmeliğine uygun olarak 100’den fazla mevsimsel sebze, meyve, yeşillik ve yemiş çeşitleri; konserve, turşu, kuru gıda ve benzeri paketli ürünler; tavuk, kaz, ördek ve hindi gibi kümes hayvanları; fide, fidan, skulent ve saksı bitkilerini; küçük baş olarak da 50-100 arası koyun üretmekte, çoğaltmakta ve satışını yapmaktayız.

2018 yılı itibariyle çiftliğimizi dünyanın her yerinden gelen gönüllülere, 2019 yılı itibariyle de ekoturizm konseptiyle konaklama ve etkinliklere açtık. Bu süre zarfında yüzlerce gönüllü ve turisti çiftliğimizde ağırlama, onları tanıma ve yaptıklarımızı anlatma şansı yakaladık. Biz gıdanın ve ekosistemin değerinin anlaşılabilmesi için insanların bu süreci gözlemlemeleri ve yaşamaları gerektiğine inanıyoruz.

Misyonumuz doğayı karşımıza alarak değil, yanımıza alarak üretim yapmak ve insanlara sürdürülebilir gıda üretimi için başka bir seçenek olmadığını göstermek. Günümüzde benimsenmiş konvansiyonel tarım yöntemleri doğa ile savaşarak, cebelleşerek gerçekleştirilmektedir. Oysa doğa kendi yöntemlerini milyonlarca yılda mükemmelleştirmiş ve kendi başına insana ihtiyaç duymadan kusursuz bir şekilde çalışmaktadır. Doğada hayvanlar, bitkiler, mantarlar, bakteriler ve virüsler ahenk içerisinde yaşarlar. Eğer biz de doğanın bir parçası olur ve o ahengin bir parçası olmaya hedeflersek hem çevreye etkimizi minimuma indirmiş, hem de kendimiz için en sağlıklı gıdayı üretmiş oluruz. Bu düşünceyle çıktığımız yolda hala öğrenecek çok şey olduğuna inanıyoruz.

Hedefimiz ise köyümüzde örnek bir yaşam alanı yaratıp, bizim gibi düşünen insanlarla bir arada bir yaşam inşa etmek ve şehirlere mahkum olmadığımızı gösterebilmektir.

Benzer Yazılar

Yorum Yapın