• 25 Haziran, 2024

Mehmet Yaşin’in Tercihi: İsli Çerkez Peyniri

mehmet_isli_peynir_mail

Çerkez ailelerinin yaptığı isli Çerkez peynirinin Adapazarı yöresinde bilinirliliği yüksektir. “İsli Çerkez peyniri nasıl yenir?” sorusunun cevabı kişiye göre değişse de genellikle kahvaltılar yerine, özel davetlerin olduğu akşam yemeklerinde özel bir peynir olarak tüketilmesini önerebiliriz.

Özenle hazırlayacağınız peynir tabaklarına konduracağınız isli Çerkez peyniri ile daha havalı ve farklı lezzetlerin bir arada olduğu sofralar hazırlayabilirsiniz. İsli tatlara alışık değilseniz ilk denediğinizde tadı size biraz yabani veya yoğun gelebilir; ama isli Çerkez peynirin kısa sürede vazgeçilmez lezzetlerden biri olacağı kesin.

İsli Çerkez Peyniri Nasıl Yapılır?

Mayalanan süt ince ince dilimlenerek suya atılır, kurutulur. Elde edilen peynir odun ateşinin közlerinden bir miktar yukarıya asılır ve odun ateşinin ısısı ve isi ile kurutulur. Bu yöntem Çerkez peynirine ayrı bir lezzet kattığı gibi peynirin uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını da sağlar.

Elastiki bir yapıya sahip olan isli Çerkez peynirinin krem rengi bir görüntüsü vardır. Çerkez peynirinin yapılışı zahmetlidir. Mayalanma süresi yaklaşık 3 aydır ve islendirme işleminin işi bilen, usta eller tarafından yapılması gerekir.

Sepete at: http://www.tazemasa.com/isli-cerkez-peyniri-300-gr-262

Benzer Yazılar

Yorum Yapın