• 11 Mayıs, 2024

Et Nasıl Dövülür?

et-nasil-dovulur

Et nasıl dövülür yani bir diğer deyimle nasıl inceltilir? Ete zarar vermeden ve kıvamında tutabilmek adına yapmanız gerekenleri sırasıyla yazdık.

Özellikle şinitzel gibi ince servis edilmesi gereken etlerde eti iyice inceltmeniz gerekir. Bu inceltme işlemi yemeğin pişirilme süresini de değiştirecek ana etkenlerden bir tanesidir.

Et inceltme noktasında birinci önceliğinizin kasap tarafından inceltilmesi olması en oldukça önemli. Çünkü hangi yemeği yapacağınıza ve nasıl kullanacağınıza bağlı olarak tavsiye edeceği inceltme seviyesi değişecektir.

Ancak diyelim mi kasaptan böyle bir istekte bulunmadınız ve etinizi evde kendiniz inceltmeniz gerektir. O halde yapmanız gerekenler sırasıyla şöyle:

En kolay şekilde et nasıl dövülür?

Etinizi iki adet yağlı kağıdın arasına yerleştirin ve elinizle düzleyin. Dilerseniz üstte kalan kısmının üzerine yani yağlı kağıdın üzerine ince bir havlu koyun. Böylece eti zedeleme ihtimalinizi iyice düşürmüş olursunuz.

Ardından bir kavanozun altıyla ya da varsa dövme aleti ile etinizi yavaşça dövün. Eğer hızlı bir şekilde yaparsanız arada yükseklik farkları olabilir ve etiniz dilediğiniz şekilde pişmeyebilir. Bu yüzden orantılı bir şekilde dövmeye özen gösterin.

Arada kağıtların arasına bakarak etin durumunu gözlemleyin. Son olarak istediğiniz inceliğe geldiğinde kağıtlardan ayırın ve pişirin.

Kaynak:

Et Nasıl Dövülür?

Benzer Yazılar

Yorum Yapın