• 14 Nisan, 2024

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Doğal Antibiyotik

bagisiklik_10besin_mail

Hastalandığımızda hemen ilaçlara sarılıyoruz. Hatta o kadar ilaçlara bağlanıyoruz ki bu, gereksiz ilaç kullanımına kadar gidiyor. Özellikle de antibiyotikleri çok seviyoruz! Tüm dünya için ‘öldürücü’ olarak nitelendirilen antibiyotikler gereksiz kullanılıyor. Türkiye, gereksiz antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi. Grip olduğumuzda yanlış bir tedavi olduğunu bilsek bile antibiyotiğe yöneliyoruz. Oysa bilimsel çalışmalar gereksiz antibiyotik kullanımı durumunda vücudun mikroplarla savaşma yeteneğinin azalmaya başladığını, bağışıklık sisteminin zayıfladığını, birçok ciddi hastalığa yol açabildiğini hatta vücutta bakterilerin antibiyotiğe karşı direnç kazanması sonucu ölümcül tabloya bile neden olabildiğini ortaya koyuyor. Grip veya nezle olduğunuzda antibiyotik almak yerine, hasta olmadan bağışıklık sisteminizi güçlendirmek doğru olandır. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Fitoterapi, Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, doğal antibiyotik etkisi göstererek bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinlerle ilgili bilgi verdi.

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan, zararlı mikropları fark edip yok etmeye çalışan bir sistemdir. Antibiyotik kullanmadan bağışıklık sisteminizi doğal formüllerle güçlendirebilirsiniz. Sonbahar ve kışın doğal antibiyotik kahramanları…

Bağışıklık sistemi güçlendirici sebze ve meyveler

Gribe karşı doğal antibiyotik: Kefir
Kefir, hele de mikropların kol gezdiği sonbahar ve soğuk kış günlerinde vücut direncini artırmada birebir. Son yıllarda yapılan tüm çalışmalar, düzenli tüketildiğinde kefirin üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu ortaya koyuyor. Kefir, gribal enfeksiyonlara karşı korurken, bağırsakta kanser oluşturan etkenleri engelliyor, probiyotik özelliği sayesinde sindirim sistemine yararlı oluyor. Ayrıca sinirsel rahatsızlıklara, iştahsızlık ve uykusuzluğa karşı da fayda sağlıyor. Ülser, yüksek tansiyon, bronşit ve astımı olanların tedavisinde de kullanılan kefir hem çocukların hem yetişkinlerin mutlaka tüketmesi gereken bir besin.

Sarımsağı çiğ tüketin

Binlerce yıldır birçok tıbbi amaçla kullanılan besin sarımsağın bakteri, mantar ve virüsleri yok etme kapasitesi 19’uncu yüzyılda Louis Pasteur’ün araştırmalarıyla da doğrulanmış. Özellikle çiğ tüketildiğinde içeriğindeki sülfürlü bileşikler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren, kansere karşı koruyan sarımsak hücre onarımını kolaylaştırıyor; ayrıca helikobakter pilori gibi bazı bakterilerin çoğalmasını önlüyor. Ancak aşırı tüketimi vücutta kanamalara yol açabiliyor. Kokusundan dolayı pek çok kişinin tüketiminden kaçındığı sarımsağa her gün iki diş sofrada yer vermek çok faydalı. Aynı aileden olan soğan da hücre hasarına karşı koruyan ve bağışıklığı kuvvetlendiren çok güçlü bir antioksidan.

Turpla kendi antibiyotiğinizi yapın
Turp, içerisindeki zengin C vitamini, folik asit, fosfor ve yüksek diyet lifi sayesinde tam bir sağlık kaynağı. Çok güçlü bir antioksidan olan turp, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla mücadele ediyor. Yüksek lifi sayesinde sindirim ve boşaltım sistemini destekliyor, öksürüğe iyi geliyor. Örneğin kış aylarında tezgahlarda rahatça bulacağınız kara turpu güzelce yıkayıp üst kısmından kesip içerisini oyun. (Oyup aldığınız parçaları atmayıp salatada kullanın. Oyduğunuz kısmına bal koyun) Bir su bardağının üzerine oturtun. Turpa alttan çok minik bir çizik atın ki, içerisine koyduğunuz bal turp suyu ile özdeşleşip bardağa akabilsin. Bir gece bekletip sabah-akşam içerek 2 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde fayda sağlayabilirsiniz. Turpun en az kendisi kadar faydalı olan yapraklarını da salatalarınızda değerlendirebilirsiniz.

Pırasalı omlete ne dersiniz?
Sağlığa faydaları çok olan pırasa tam bir kalp dostu besin. İçerdiği flavonoid ve kamferol sayesinde kan damarlarında meydana gelen hasarları gidermeye yardımcı oluyor. Sülfürlü bileşikler sayesinde de özellikle kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Ancak çok yüksek miktarda tüketildiğinde kalsiyumun vücutta kullanılmasını olumsuz etkileyebiliyor. Gaz yapan bir sebze olduğu için sindirim sistemi sorunları yaşayanların çok iyi pişirerek ve az miktarda tüketmesinde fayda var. Pırasayı sevmeyenler patates ile birlikte pişirerek püre haline getirilip çorbalarda tüketebilecekleri gibi, salatalara da soğan yerine doğrayabilir. Omlet ve menemene ilave ederek de kahvaltılarınızı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Yeşil güç: Ispanak
Bağışıklık sisteminin süper besinlerinden biri olan ıspanakta A, B, C ve E vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, kuersetin bulunuyor. Enfeksiyonları önleyip, bağışıklığı güçlendiren ıspanağın içinde bol miktarda bulunan C vitamini ve folik asit sadece vücudu korumakla kalmıyor, aynı zamanda enfeksiyonlarla savaşıyor. Kalp dostu olan ıspanak, beyin yaşlanmasını geciktirici etkiye de sahip. Sağlık vadeden ve tam da mevsimi olan doğanın bu mucizevi besinini bol bol tüketin.

KOAH’ya karşı brokoli
Brokoli, içerdiği sülforafan maddesi sayesinde antioksidan aktivite göstererek bağışıklığı destekliyor. C vitamini ve E vitaminini bir arada içerdiği için bağışıklık sistemini uyarıyor. ABD’de yapılan araştırmada, çoğunlukla sigaranın sebep olduğu ve her yıl tüm dünyada 100 binlerce insanın ölümüne yol açan KOAH hasarının engellenmesinde, brokolideki ‘sülforafan’ maddesinin etkili olduğu ortaya çıktı.

Doğal ‘ağrı kesici’ zencefil
Doğanın mucizevi besinlerinden zencefil aşırıya kaçmamak koşuluyla üst solunum yolu enfeksiyonları ve gripten kansere dek birçok fayda sağlıyor. Sindirimi ve hazmı kolaylaştırmasının yanında mide bulantısına iyi gelen, kolesterolü düşüren ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen zencefilin ağrı kesici özelliği de bulunuyor. ABD’de Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir dizi araştırma, zencefilin yakın gelecekte kanser tedavisinde de kullanılabileceğini ortaya koydu. Mikropların kol gezdiği sonbahar ve kış aylarında taze zencefili rendeleyip içine limon ve bal koyarak elde ettiğiniz karışımdan sabahları bir tatlı kaşığı yiyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Mikropsavar kırmızıbiber
Kırmızıbiber C vitamini ve potasyumdan zengin bir besin. İçerisinde bolca bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken potasyum kalp krizi riskini azaltıyor. Ağrı kesici ve iltihap çözücü etkisinin yanında kolesterolü düşürüyor, mide asidini düzenliyor ve mikrop öldürücü özelliğiyle kış aylarında şifa kaynağı olarak öne çıkıyor. Gerek taze gerekse kurutulmuş kırmızıbibere sofralarınızda yer vererek hem lezzet hem sağlık açısından faydalanabilirsiniz.

Yorgunluğunuzu narla atın
Özellikle kış aylarında artan gribal enfeksiyonlara karşı koruyan nar, kalp ve damar dostu bir meyve. 1 nar günlük almamız gereken C vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılıyor. İçerdiği polifenoller ve antosiyaninler sayesinde damar tıkanıklığını azaltıcı ve tansiyon düşürücü özellik gösteriyor. Kansere karşı koruyucu etkisi olan nar, fiziksel aktivite sonrası vücudun yorulmasını da geciktiriyor. Ancak bir avuç nar bir porsiyon meyveye denk geldiği için nar suyu tüketmek tansiyonu fazlaca düşürebiliyor ve gereksiz şeker alımına neden olabiliyor. O nedenle bu kırmızı doğal antibiyotiği, günde bir porsiyonu geçmeyecek ölçüde tüketin.

Portakaldan bile daha güçlü: kivi
Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kivi, bir C vitamini deposu olan güçlü doğal antibiyotiklerden. Öyle ki portakaldan daha fazla C vitamini içeren bir adet kivide günlük alınması gereken C vitamini ihtiyacından daha fazlası var. İçindeki pektin sayesinde vücudu toksinlerden arındırırken DNA’yı koruyor. Kan şekeri kontrolü için yararlı olan kivi, içeriğindeki lif sayesinde sindirimi kolaylaştırıyor, kolesterolü dengeliyor. İngiltere’de yapılan araştırmalar küçük çocuklarda öksürme, hapşırma, nefes darlığı gibi bazı hastalıklarda kivinin olumlu etki yaptığını ortaya koyuyor.

Kaynak:

http://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/bagisiklik-sistemini-guclendiren-dogal-antibiyotikler

Benzer Yazılar

Yorum Yapın