• 14 Temmuz, 2024

Salatalık Deyip Geçmeyin!

Salatalık, % 95’i sudan oluşan, taze olarak yenildiği gibi salata ve sandviçlerin içerisinde tüketilebilen, ayrıca turşu yapımında da sıklıkla kullanılan bir yiyecektir.

Düşük kalorili yiyecekler sınıfında

Yaklaşık 100 gramı 16 kaloridir yani çok düşük kalorili yiyecekler sınıfındadır. Az miktarda protein ve yağ içerirken, büyük oranda karbonhidrat içermektedir. Posa içermesi, glisemik indeksi düşürmekte, bu nedenle şeker hastaları tarafından rahatlıkla tüketilmektedir.

Vitamin ve mineral deposu

Yaklaşık 1 orta boy salatalık; günlük K vitamini ihtiyacının yaklaşık %19’unu, pantotenik asitin % 5’ini, fosfor, bakır, manganez ve C vitamininin ise % 4’ünü karşılamaktadır. Ayrıca salatalıkta B1 vitamini, biotin, magnezyum, potasyum, kalsiyum gibi vitamin ve mineraller de bulunmaktadır.

Kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmezi!

Kilo vermek isteyenler için salatalık, düşük kalori ve bol su içermesi nedeniyle vazgeçilmezdir. Su oranının yüksek olması, dehidrasyonu yani susuzluğu ve kabızlığı da önlemektedir.  Düşük kalorili olması ve bol su içermesine ile birlikte, salatalığın içerisinde sağlığı koruyucu birçok madde bulunmaktadır.

Kanser önleyici özelliği olan besin öğeleri içerir

Salatalık kanser önleyici özelliği olan lignanlar ve cucurbitakinlerdir olmak üzere 2 tip fitokimyasal besin öğesini içerir. Son yıllarda cucurbitakinlerin, kanser ilaçlarında kullanılabileceği hakkında umut verici gelişmeler bulunmaktadır Salatalık içindeki cucurbitacin B, pankreatik kanser hücrelerinin büyümesini engellemekte, lignanlar ise östrojen ilişkili kanser (over, göğüs, endometrium ve prostat) türlerini azaltabilmektedir.

Hastalıklarla mücadelede etkili

Salatalıkta bulunan fitokimyasallar ve antioksidanlar kardiyovasküler hastalıklarla mücadelede önemlidir.

Kolesterolü düşürür

İçinde bulunan sterol adı verilen maddeler, kolesterol düzeyini azaltır.

Tansiyonu kontrol altında tutar

Potasyum, magnezyum ve posa içermesi nedeniyle tansiyonun kontrol altına alınmasında yardımcıdır.

Kemik sağlığını korur

İçerdiği K vitamini kemik sağlığını korur.

Toksin atımına yardımcı olur

Antiinflamatuvar maddeler ve bol su içermesi, vücuttan toksin atımına yardımcı olmaktadır.

Gözlerdeki şişkinliğe iyi geliyor

Yüze sürüldüğünde yüzde soğutucu ve rahatlatıcı etki gösterir. Terleme, irritasyon ve inflamasyonu azaltır. Gözlerde şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olur.Ayrıca güneş yanıklarının tedavisinde kullanılabilir.

Ağız kokularını giderir

İçerisinde bulunan fitokimyasallar, ağızdaki bakterileri öldürerek ağıdaki kötü kokuları giderir.

Kabuğu da çekirdekleri de kendi kadar değerli

Sonuç olarak salatalık tahminlerin çok üzerinde, sağlığı koruyucu etkileri olan, kabuğu ve çekirdeklerin de çok değerli olduğu, sebze olarak bilinen bir meyvedir. Kabuğunun soyulmadan tüketilmesi C vitamininin kabuğunda bulunmasından dolayı önerilmektedir.  İster dalından kopartıp tüketin, ister salatalarınıza veya sandviçlerinize ekleyin. Salatalık tüketmeyi ihmal etmeyin.

Hemen sepete at: tazemasa.com

Kaynak: hurriyetaile.com

Benzer Yazılar

Yorum Yapın