• 19 Haziran, 2024

Enes Yılmaz & Musab Yılmaz – Kukumav

Herkesin sağlıklı gıdaya ulaşabilmesini sağlamak amacıyla yola çıktık. Hayatın daha hızlı aktığı ve tüm değerlerimizin dijital ortamlara taşındığı bir çağda bu dönüşümü en sağlıklı şekilde nasıl kullanırız diye düşünerek ilk adımlarımızı attık.

25 yıllık hazır yemek tecrübesini sağlıklı gıdalar üzerinden devam ettiren iki aile babasının (Enes Yılmaz ve Musab Yılmaz) fikirleri ve emeği ile temelleri atılan bir kurum olarak sağlığı sofralarınıza getirmeyi hedefliyoruz.

Bu toprakların kadim değerlerini yine bu toprakların insanlarına ulaştırarak güzel bir amaca hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Bu noktada Anadolu kültürünü referans alarak günümüzde zor bulunan ekmekleri sizler için pişirmeye başladık. Sağlıklı gıda tüketiminin sofralarımızın vazgeçilmezi olan ekmekten başlaması gerektiğini düşündük. Bunun yanında sevdiklerimizle vakit geçirdiğimiz çay sohbetlerimizi de tatlandırmak istedik.

Neden Kukumav?

Kukumav, sizi lezzetli bir yolculuğa davet ediyor. Anadolu’da yaşayan en eski kuş türlerinden biri olan kukumav, yerleşik hayatı ile Anadolu’nun farklı coğrafyalarının geleneklerini, değerlerini ve lezzetlerini günümüze aktaran bir aracı gibi… Biz de ilhamımızı ondan alarak yola çıktık. Hazır yemek sektöründeki 25 yıllık tecrübemizi, ekşi mayanın büyüsü ve organik unlar ile birleştirerek sanata dönüştürmeye niyetlendik…

Kukumav kuşunun ketum ve gizemli halinden esinlenerek Anadolu ve yakın coğrafyaların gizemli tariflerinin peşine düştük. 100 yıllık bir birikimin ürünü olan ekşi mayamıza Isparta’nın Sav köyünde ulaştık. Heybemizde biriktirdiklerimiz ise bugün tadına doyum olmayan çeşit çeşit ekşi mayalı ekmeklerimizi ortaya çıkardı. Taş değirmende öğütülmüş organik buğdaydan kokusu ile insanı büyüleyen tam buğday ununa, çavdar ununun kuşatıcı lezzetinden genetiği bozulmamış atalık buğdaydan öğütülen siyez gibi benzersiz unlara kadar pek çok farklı lezzeti mutfağımızda yoğuruyor, ekşi mayanın ellerine teslim ediyoruz. Nihayetinde ise tadı damağınızda kalacak ve el emeğimizin ürünü olan benzersiz ekmeklerimiz ortaya çıkıyor.

Gerçekleştirdiğimiz tüm bu çalışmalarımız ise bir ticari faaliyetin çok ötesinde, tamamen ekmeğe duyduğumuz saygı ve sevgi… Sofranıza ulaşan her bir ürünümüz ekşi mayanın gücünü ve emeğin lezzetini taşıyor… Doğal bakteri ve mantarlar ile birlikte ortaya çıkan ve 5 bin yıldır bilinen bir ürün olan ekşi maya, gelmiş geçmiş en sağlıklı ekmeği hayatımıza sokuyor. Vitamin ve mineral gücü yüksek, karbonhidrat düzeyi düşük, probiyotik nitelikli ve glüteni yok denecek seviyeye kadar düşmüş olan ekşi mayalı ekmek, dengeli beslenme bilinci ile aradığımız pek çok özelliği bünyesinde taşıyor. Tüm bunun yanı sıra sahip olduğu enfes tadı, insanı uyandıran keskin kokusu ve iştah kabartan görünümü ile sofraların yeniden olmazsa olmazı olmaya aday…

Eğer hala birbirinden özel tarifler ve Isparta’nın Sav köyünün 100 yıllık ekşi mayası ile hazırladığımız ekmeklerimizin tadına bakmadıysanız, çok büyük bir lezzetten uzak kalmışsınız demektir. Bazen bir dilim ekmek, hayatı güzelleştirmek için yeter de artar bile!

NEDEN EKŞİ MAYALI EKMEK?

Bilinen en eski tahıl fermantasyonlarından birisi olan ekşi maya, yapılışı esnasında ekmek hamurunun yükselmesini ve daha dayanıklı olmasını sağlar. Çoğu üretici, hamurun yükselmesi için ticari fırın mayası kullanır. Bu mayalar, laktik asit üreterek undaki asidin ortaya çıkmasını sağlarlar. Ancak ekşi maya, besin içeriği açısından diğer mayalara göre son derece faydalıdır. Ekşi mayadan ekmek yapmak ticari mayalarla ekmek yapmaktan çok daha uzun ve meşakkatliyken, sonuçta ortaya çıkan ekmek doyuruculuk ve besin değerleri açısından diğer ekmeklere göre daha verimlidir.

  • Glisemik endeksi düşüktür
  • Uzun süre taze kalır
  • Sindirimi kolaydır
  • Kilonun korunmasını sağlar

Benzer Yazılar

Yorum Yapın