• 25 Haziran, 2024

10 Farklı Şekliyle: Sirkenin Kullanım Alanları

sirkenin-kullanim-alanlari

Aklınıza ilk anda yemek yapmak ya da herhangi bir salataya sirke koymak gelmesin, sirkenin kullanım alanları yemeğin dışında da oldukça geniş ve hatta derya deniz.

Şimdiye kadar sirkeyi yalnızca bu alanlarda kullandıysanız yanıldığınızı ve hatta çok şey kaçırdığınızı kolaylıkla söyleyebiliriz. Ancak geç olsun, güç olmasın. Siz sirkeyi rahat rahat kullanabilin, dilediğiniz gibi faydalanabilin diye biz sirkenin kullanım alanlarını sıralıyoruz. Hazırsanız başlıyoruz.

Makaslarınızı temizleyebilirsiniz: Bant keserken ya da farklı sebeplerden dolayı yapışkan hale gelen makaslarınızı su yerine sirke ile temizleyebilirsiniz. Bir beze biraz sirke dökün ve ovarak silin.

Masadaki bardak lekelerini çıkarabilirsiniz: Sıcak bardak ya da tabakları masaya koyduğunuzda ortaya çıkan o garip görüntüden kurtulmak için sirke kullanabilirsiniz. Aynı oranda sirke ve zeytinyağını karıştırın, kuru bir bez yardımıyla masanızı silin. Ardından tekrar kuru bir bezle parlatın.

Halılarınızı sterilize edebilirsiniz: Daha açık renkli halılarınızdaki lekeleri çıkarmak ve daha parlak bir görünüm vermek için 4 litre suya 1,5 su bardağı sirke ekleyin. Bir bez yardımıyla silin ve kurumaya bırakın.

Mum lekelerini çıkarabilirsiniz: Mum lekelerini çıkarmak için önce saç kurutma makinesiyle ısıtın ve kağıt mendil ile silin. Kalan mum lekelerini çıkarabilmek için aynı ölçüde karıştıracağınız su ve sirke karışımıyla ovarak silin.

Mikrodalga fırınlarınızı kolayla temizleyebilirsiniz: Bunu yapmak için bir kaseye 50 ml. sirke ve 150 ml. su koyun. 5 dakika boyunca mikrodalgayı çalıştırın. Kaseyi mikrodalgadan çıkardığınızda göreceksiniz ki tek bir silme hareketiyle bile içindeki kirlerden kurtulabiliyorsunuz.

Kesme tahtalarını ilk günkü haline döndürebilirsiniz: Ekmek, et ya da sebze kestiğiniz kesme tahtalarını temizlemek en zor işlerden bir tanesidir. Bu temizliği gerçekleştirmek için tahtanın üzerine sirke dökün ve süngerle güzelce yıkayın. Hem kokular hem de mikroplar ortadan kalkacaktır.

Buz kalıplarınızı tertemiz yapabilirsiniz: Su kalıntılarının neden olduğu beyazlıkları buz kalıplarından uzaklaştırmak ve kalıpları sterilize etmek için 1 sirke 4 su oranında hazırlayacağınız bir suda 5 saat boyunca bekletin ve hafifçe ovarak durulayın.

Bardaklarınızı pırıl pırıl parlatabilirsiniz: Günlük bardaklarınızı parlatmak istiyorsanız bulaşık makinesine 50 ml. sirke ekleyerek makineyi çalıştırabilirsiniz.

Termoslarınızı da temizleyebilirsiniz: İçinde kahve, çay ya da su taşıdığınız termosları temizlemek için termosun yarısına kadar ılık su koyun, 100 ml. sirke ile güzelce çalkalayın ve ardından durulayın.

Duş başlıklarınızı parlatabilirsiniz:Üzerine sirke dökeceğiniz bir bezle duş başlıklarınızı silebilir, onları pırıl pırıl yapabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Yapın