• 10 Nisan, 2024

Çorba Yapmanın Püf Noktaları

corba-yapmanin-puf-noktalari

Çorba sofralarımızın olmazsa olmaz lezzetlerinden. Çorba yaparken uygulayacağınız kimi yöntemler çorbanın lezzetini olumlu yönde etkileyecektir. Çorba yapmanın püf noktaları nedir diye merak ediyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız:

1- Öncelikle nasıl bir çorba yapmak istediğinize karar verin. Terbiyeli bir çorba mı hazırlıyorsunuz, salçalı bir çorba mı hazırlıyorsunuz yoksa sütlü bir çorba mı? Her tatlandırma yönteminin kendine has yöntemleri olduğunu unutmayın.

2- Çorba tuzlu olursa, bir patatesi dörde bölerek içine atın. Patatesler yumuşayınca yemeğin tuzunu çekecektir. Ya da içine az miktarda şeker atılabilir.

3- Sebze çorbası yaparken sebzenin renginin kararmaması için biraz sirke koyabilirsiniz.

4- Kıvamı çok sulu olursa, ayrı bir yerde yağ ve un kavurup ekleyebilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda ekstra tat kazanmasına da yardımcı olacaktır.

5- Çorba terbiyesi için yumurtanın ve kremanın kesilmesini önlemek istiyorsanız çorbanın ılınmasını bekleyin. Terbiye malzemesini çorbaya azar azar katarak karıştırın. Bir daha kaynatmayın. Böylece kesik görünümünü ortadan kaldırmış olursunuz. Aksi halde doğrudan döktüğünüz terbiye parçalara ayrılacak ve kötü bir görünüme sahip olacaktır.

6- Çorbanın daha lezzetli olması için, belirli miktarda et suyu veya tavuk suyu kullanın. Bu tavuk ya da et suyunu da evde kendi elde ettiğiniz sulardan kullanabilirsiniz. Hatta çorbalara katmadan önce kullanacağınız sebzeleri haşlayarak ve suyunu ayırarak da sebze suyu elde edebilirsiniz. Bu sebze suyunu da çorbada kullanabilir, sebzelerin en sağlıklı kısmını da çorbaya eklemiş olursunuz.

7- Çorba yaparken soğan, havuç, domates, kereviz gibi sebzeler kullanılırsa daha lezzetli olur. Bu nedenle özellikle salçalı soslu bir çorba yapacaksanız soğanla ekstra olarak karıştırmanız kıvam koyultucu olarak görev almasının yanı sıra güzel bir tat verme konusunda da iddialı olacaktır.

8- Çorbanın daha lezzetli olması için, üzerine yağda kızarmış kırmızı biber ya da maydonoz nane ekleyebilirsiniz. Sunumlarında özellikle görselliğe dikkat edenler için en iyi alternatiflerden bir tanesi de budur.

9- Dünden kalmış bayat ekmeklerinizi, fırında kızartıp kıtırlaştırarak daha sonra çorbalarınızda, içine atmak suretiyle, kıtır ekmek olarak kullanabilirsiniz. Ev yapımı kratonlarınızı da böylece değerlendirmiş olursunuz.

10- Domates çorbası gibi bazı çorbaların üzerine rendelenmiş kaşar eklemek çorbaya ayrı bir lezzet katacaktır. Minik bir püf noktası olarak ise yarım kaşık süzme yoğurt eklemek çorbalara ekstra olarak müthiş lezzet katan bir noktadır.

Kaynak:

Benzer Yazılar

Yorum Yapın